Vrei un job? Cauta-ti! Vrei un job de succes? Citeste aceasta carte!

Cine se bucura de iarna apriga?

De câteva zile e iarnă. Hai să vedem cam cine ar trebui să se bucure de ea (pentru o listă completă a persoanelor și categoriilor care nu se bucură de iarnă, vă rugăm consultați orice știre din ziare sau TV din aceste zile):

copiii – aici nu mai e cazul să dăm explicații

televiziunile – s-a dat liber la știrile apocaliptice (”trafic paralizat” ”orașe sub asediu” ”coșmarul alb” ”viscolul mayașilor” ”infernul de gheață” ”gerarul jihadist” șamd – nu am văzut nici o știre zilele acestea la TV sau în ziare, dar sunt sigur că așa sunau)

băsescu și boc* – revoluția s-a pus pe ”pause”, acum se pot lupta cu USL-ul la căldurică, în parlament, dar numai după ora 14:00, când binevoiește și domnul Antonescu să se trezească :D

Oprescu – pentru că se află în centrul atenției (e drept că e și ținta multor înjurături, dar selavi :) )

agricultorii – oh, da, a trecut un an aproape fără nici un fel de precipitații, aceste zăpezi vor mai aduce un pic de apă în sol

noi toți ar trebui să ne bucurăm de cele câteva zile de frig (mie mi se pare că nici nu e suficient de frig), ca să mai piară din microbi

…alte sugestii? ;)

În ceea ce privește remarcile insipide gen ”iar i-a luat iarna prin surprindere” ori ”muie boc, muie Oprescu”, ar trebui să vă dați seama că atunci când e viscol orice ai face va fi zăpadă peste tot. În Germania, Canada sau România. Eu văd peste tot utilaje și știu că se face (sper că) tot posibilul pentru a controla situația. Nu știu dacă și nu cred că e meritul lui boc sau al lui Oprescu, însă întreaga noapte echipaje și utilaje (adică mulți oameni) sunt la muncă peste tot prin București.

———————-

* în mod ciudat am simțit un impuls să scriu numele celor doi fără majusculă :P

Nu sunt articole asemanatoare

7 Comentarii la “Cine se bucura de iarna apriga?”

  1. adrian zice:

    Exceptand copiii,toti oamenii constienti ar trebui sa se bucure de aceste manifestari naturale ale naturii la fel cum ar trebui sa ne bucuram de ploile de primavara (de ploua-n mai,avem malai, spune intelepciunea populara)- si n-o facem!, de caldurile verii care ne scoate la picnic-aici o facem!, deoarece este una din legile naturii pe care, ca si multe altele, le ignoram! Gerul de iarna face o selectie naturala, atat printre inamicii nevazuti ai oamenilor cat si ai animalelor,zapada pe langa faptul ca intr-un strat de cativa cm.protejeaza samanta din toamna si hidrateaza campurile si dealurile asigurand revigorarea pajistilor de primavara si astfel nutritia animalelor…La fel, operatiunea de asigurare a cailor de acces in gospodarii si prin preajma la cateva grade – ,o consider cel MAI SANATOS SI BENEFIC sport,neomologat din pacate! Sunt multe bucurii pe care multi nici nu au de unde le cunoaste daca nu le-au cunoscut vreodata… Chiar daca o sa spui ca am vorbit ca un taran, eu chiar ma bucur pentru astfel de perioade, chiar daca mirosul specific al focului facut in soba cu trosnetele specifice au fost inlocuite de caldura caloriferului sau povestirile familiei adunate la lasarea serii au fost inlocuite cu Stirile de la ora 17 si rasul a fost inlocuit cu certuri si reprosuri…

  2. Eu m-am bucurat foarte mult, deși ca să pot intra în curte cu mașina, a trebuit să muncim cam 2 ore, dar savuram fiecare clipă, în care ningea și făcea stratul tot mai mare. În plus, cred că natura se bucură foarte mult, având în vedere seceta de anul trecut, această zăpadă este mai mult decât binevenită.

  3. Ionut zice:

    lasa domnule sa ninga poate s-or face granele la anul, ca nu putem sta in baza unui sistem de irigatii inexistent, si nu s-o scumpi painea, bine ai facut ca nu ai privit la stirile de la tv, ai previzionat bine ceea ce se va spune

  4. Newdada zice:

    si ursii care hiberneaza in voie …la fel cum au hibernat politicienii nostri de cativa ani incoace … :) .

  5. Bob zice:

    Nu ti se pare destul de frig? :) stai ca vine … de abia astept si eu o tura de <-20C care sa tina cel putin 1 saptamana.

    Cat despre stirile apocaliptice … ce sa zic?!?! Oare cum se descurcau saracii oameni iarna acu' 100 si ceva de ani, atunci cand iernile erau mai ierni decat acum … si nu tu gredere si buldozere. Oare pe stimabilul Pake-Protopopescu il lua iarna iarna prin surprindere? … si indiferent daca da sau nu … cum dezapezea el Bucurestiul?

    Nota de subsol imi da dureri de cap: "* în mod ciudat am simțit un impuls să scriu numele celor doi fără majusculă" …
    … am citit de 3 ori … de sus pana jos … s-ar putea sa fiu mahmur inca … dar care-s aia doi? ca eu doar pe bOC il vad cu litera mica.

  6. [...] articolul lui Ştefan Murgeanu, “Cine se bucură de iarna aprigă?“, pentru a înţelege contextul articolului de [...]

  7. Camelia zice:

    @Bob: (a treia categorie) :)

Lasa un comentariu

Nu jigni, nu injura, nu spama; adauga doar linkuri ontopic in mesaj; multumesc :)

Powered by Wordpress | Designed by Elegant Themes